02.04.2019

FRANTIŠEK ŠKVAŘIL

N o v á P a k a - 2. 4. 2019

Rozhovor Petra Čepka s Františkem Škvařilem, člověkem, který pomohl novopackému hokeji nejvíce.

Ot.: Jak a kdy jste začínal s ledním hokejem?

Odp.: S ledním hokejem jsem začínal v Lužanech na zatopené louce, později na rybníku u Kracíků.

Ot.: Jaké sporty jste dělal?

Odp.: Dá se říci, že téměř všechny. Ve škole v SZTŠ Hořice atletiku, odbíjenou a košíkovou. Na vojně vojenský dvanácti boj, především však hokej a fotbal.

Ot.: Co Vás zavedlo do Nové Paky?

Odp.: Do Nové Paky mně zavedl fotbal. V Lužanech jsem byl nejlepším žáčkem a jako střední útočník jsem dával hodně gólů. V dorosteneckém věku mě pan Jánský doporučil funkcionářům v Nové Pace. Pan Bílek, ekonom St. St. Jičín se mnou podepsal pracovní smlouvu o nástupu do zaměstnání s tím, že budu hrát za Novou Paku fotbal. To bylo v roce 1964. To znamenalo, že v 18 letech jsem si zahrál tenkrát v překrásném fotbalovém stadionu v Nové Pace, v derby proti Bělohradu. V začátcích mi nejvíc pomohli Míra Lenfeld, Milan Hrubý a Slávek Havlík.

Ot. Jaké jsou Vaše sportovní úspěchy a zejména hokejové?

Odp.: Ve vojenském dvanácti boji jsem byl druhý na přeboru Západního vojenského okruhu v Mariánských Lázních. Po odvelení do Nového Města n. Váhom jsem reprezentoval Duklu ve fotbale i hokeji. V hokeji jsem se sešel v útoku s Ivanem Chudomským z dorostu Tesly Pardubice a Milanem Skuhrou z dorostu Motoru České Budějovice. Dařilo se nám takovým způsobem, že o naší trojku požádal tenkrát druholigový Trenčín. Bohužel ani jednoho z nás z Okresní voj. správy neuvolnili.

Ot.: Sportu se věnujete celý život, co Vám dal?

Odp.: V kolektivním sportu je člověk povinen převzít odpovědnost i za druhé, kterým se momentálně nedaří. Nemůže hrát sobecky a s kolektivní vůlí jít za vítězstvím. Díky sportu jsem získal velké množství kamarádů a přátel a poznal mnoho různých charakterů.

Ot.: A co naopak Vy jemu? Člověk, když něco dostává, měl by to předávat dál?

Odp.: S tím nelze než souhlasit. Po ukončení hokejové kariery jsem začal trénovat žáčky, později dorostence. Pro zajímavost i bratry Cogany, Pavla Šmiku a mnoho dalších. Raději nebudu jmenovat, abych na někoho nezapomněl. Na celou dorosteneckou partu vzpomínám, protože jsme se stali přeborníky okresu. Bohužel s přibývajícími léty se přihlásila artróza a revmatismus a proto jsem přestal s trénováním.

Ot.: Vy a novopacký hokej - přibližte nám Vaše působení zde?

Odp.: Mám rád město Novou Paku, hokej i fotbal. Za fotbalem jsem do Paky přišel, ale v hokeji jsem byl lepší. Bohužel mě tehdejší trenér odmítl s tím, že fotbalisty nebere. To bylo pro mne obrovské zklamání, přesto na volání lužanské hokejové hvězdy Ládi Vícha z Lázní Bělohradu jsem neodpovídal. V Pace jsem hrál fotbal, chtěl jsem tam hrát i hokej. To se mi bohužel splnilo až ve 27 letech. Ironií je, že mně pak ten samý trenér honil až do mých 42 let, přesto na něj rád vzpomínám.

Ot.: V čem všem jste novopackému hokeji pomohl?

Odp.: To by měli posoudit jiní. Vždy jsem se snažil pomáhat těm, kteří to potřebovali. Dovolím si tvrdit, že nejvíce jsem pomohl dnešním hokejistům s vytvořením důstojného zázemí. Jako politik jsem dokázal přesvědčit odpovědné o tom, že Nová Paka takový stánek potřebuje. Za pomocí tehdejšího ministra financí J. Rusnoka a dalších politiků se to podařilo. Já jsem sehnal peníze a spolu s hokejovým bláznem Bohoušem Šmikem mladším jsme společně dokázali postavit krásný zimní stadion.

Ot. Na co nejraději vzpomínáte?

Odp.: Krásných vzpomínek mám velké množství. Mezi ně patří náročné a studené cestování v našem malém autobuse za hokejem. Mezi nejhezčí patří vítězství mých dorostenců v Lázních Bělohrad. Tenkrát devět hráčů díky maximální bojovností a vůlí po vítězství porazilo kompletní mužstvo domácích, což byl základ budoucího celookresního trumfu.

Ot.: Co Vám dělá největší radost?

Odp.: Že se v Nové Pace hraje opět krásný hokej pro diváky ze širokého okolí.

Ot.: Kdybyste měl někoho jmenovat ve spojení s novopackým hokejem, kdo by to byl?

Odp.: Z doby dostavby stadionu vzpomínám na tréninkový kemp Dominika Haška s trenérem Pepou Brukem na zimním stadionu jako letní přípravu na NHL. Určitě z mé paměti nemůžou vymizet lidé, kteří se dobrovolně a bez odměny starali o naše sportovní vybavení. Dědové Antoš, Šmika, ale i trenér Ota Smolík a kamarád Jiří Vávra. Při rozhodování o vybavení zimního stadionu velmi pomohly rady Pepy Bruka a Dominika Haška. Že jablko nepadá daleko od stromu potvrzuje rodina Šmikova, Pepa Antoš, Žilda a mnoho dalších bývalých hráčů, dobrovolníků a fandů, bez kterých se hokej dělat nedá.

Ot.: Františku, sledujete tuto sezónu?

Odp.: Přestože momentálně bydlím v Úlibicích, rozhodně letošní sezonu sleduji a často zajíždím na hokej do Nové Paky.

Ot.: Jak hodnotíte "nový vítr" v novopackém hokeji?

Odp.: Samozřejmě z výkonů našeho mužstva jsem nadšený. Je vidět, že vedení mužstva spolu s trenéry ví, co chce. Dalo dohromady velmi dobré mužstvo, což výsledky dokládají. Kde jsou ty časy, kdy jsme si před 55 lety říkali, jak jsme dobří a rychlí! Hokej se obrovským způsobem zrychlil.

Ot.: Jaké podle Vás má současný kádr přednosti a jak se Vám líbí týmové pojetí hry?

Odp.: Současný kádr je skutečně dobrý. Hraje rychlý, líbivý a týmový hokej lahodící oku diváka. Některé akce jsou skutečně jako z hokejové učebnice. Jen bych také rád viděl častější střelbu od obránců.

Ot.: Byl jste na některých utkáních letošního mistra, který zápas z play-off byste vyzdvihl?

Odp.: Viděl jsem několik zápasů základní skupiny, všechny zápasy play-off na domácím ledě i v Novém Bydžově. Jsem přesvědčen, že síla mužstva se ukázala v posledních dvou zápasech s tímto soupeřem. Po počátečních problémech ve druhé a třetí třetině přidalo, začalo hrát svůj hokej, proměňovat šance a přesvědčivě zvítězilo.

Ot.: Jaké vidíte reálné šance na úspěch v kvalifikaci?

Odp.: Byl bych špatný patriot a fanda novopackých hokejistů, kdybych nevěřil ve vítězství.

Ot.: Myslíte, že by hokejová Nová Paka zvládla 2. ligu?

Odp.: Po doplnění mužstva by Nová Paka 2. ligu určitě zvládla. Je potřeba však přesvědčit vedení města, že podpora kvalitního hokeje je nutná. Zdejší stánek i divák si to zaslouží.

Ot.: Zázemí novopackého zimního stadionu dobře znáte, je připravené na vyšší soutěž?

Odp.: Právě proto, že zázemí novopackého stadionu dobře znám a že nám radili Pepa Bruk s Dominikem Haškem vím, že je připraven vyšší soutěž zvládnout.

Ot.: Co myslíte, že je ještě nutné v zimní hale vylepšit?

Odp.: Jediným technickým problémem je generálka, či výměna časomíry. Posledních zápasů se zúčastnilo na 600 diváků. Proto si myslím, že by bylo potřeba rozšířit zázemí ještě o jedno běžné občerstvení.

Ot.: Jak vidíte sobotní odvetu s Louny?

Odp.: Podle výsledku prvního zápasu jsem přesvědčen, že v odvetě máme na to o minimálně dvě potřebné branky zvítězit.

Ot.: Co říkáte atmosféře na domácích zápasech a návštěvnosti?

Odp.: S atmosférou na novopackém stadionu jsem spokojen. Je pravda, že kvalitní podpora dokáže domácí mužstvo nakopnout. Ale je potřeba si zachovat i slušnost a nadhled, i když to je někdy obtížné. Výkony hokejistů doložila vysoká návštěvnost. Pěkný hokej láká.

Ot.: A na závěr když byste měl napsat nějaký vzkaz fanouškům hokeje v Nové Pace?

Odp.: Diváci by si měli uvědomit, že reprezentují nejen hokejové mužstvo, ale i město Novou Paku. Novopackým fanouškům přeji co nejkrásnější vítězný hokejový zážitek a postup do 2 ligy.

Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři
Hlavní partneři